Skip to main content Skip to navigation

Fall 2014 Out-Of-State Graduate List

AE

FPO

Sonja Ellen Larson, Bachelor of Music.

AP

FPO

Sarah Ashely Herranen, Bachelor of Arts in Education.

ALASKA

Anchorage

Breanna Louise Bence, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Miranda Nichole Jones, Bachelor of Science in Economic Sciences, cum laude; and Kristine Realon, Bachelor of Science in Civil Engineering.

Juneau

Maylinda Rose Ybanez Suson, Bachelor of Science in Psychology.

ARIZONA

Gilbert

Rebecca Elizabeth Evans, Bachelor of Arts in Business Administration, cum laude.

Mesa

Victoria J Barrow, Bachelor of Arts in Social Sciences.

Tucson

Charles Herbert Krieger, Bachelor of Arts in Business Administration, magna cum laude.

CALIFORNIA

Arcadia

Tingzhen Liang, Bachelor of Arts in Communication.

Castaic

Dominique Cesena Wald, Bachelor of Arts in Communication.

Claremont

Hanna Marie Hyland, Bachelor of Science in Nursing, cum laude.

Danville

Sheri Trust Jeha, Bachelor of Arts in Business Administration, cum laude.

El Cajon

Claudia Stefanie St John, Bachelor of Science in Psychology.

Encinitas

Victoria Anderson, Bachelor of Science in Psychology, cum laude.

Encino

Thomas Eugene Maslo, Bachelor of Science, magna cum laude.

Folsom

Kathleen Ann Roche, Bachelor of Arts in Business Administration; and Emily Uhlig, Bachelor of Science in Biology.

Fontana

Marcus Alan Mason, Bachelor of Arts in Criminal Justice.

Fresno

George Santos Castro Jr, Bachelor of Arts in Social Sciences.

Hacienda Heights

Peiyan Wang, Bachelor of Arts in Business Administration.

Long Beach

Jordan Taylor Phillips, Bachelor of Arts in Criminal Justice; and Jordan Taylor Phillips, Bachelor of Science in Psychology.

Mckinleyville

Tyley James Hunter, Bachelor of Arts in Education, magna cum laude.

Mission Viejo

Rachelle A Brooke, Bachelor of Arts in Social Sciences.

Pittsburg

Tracy Clark, Bachelor of Arts in Criminal Justice; and Rickey Dewayne Galvin Jr, Bachelor of Arts in Humanities.

Roseville

Zachary Blake Wall, Bachelor of Arts in Sport Management.

Salida

Natalie Dawn Connacher, Bachelor of Arts in Hospitality Business Management.

San Jose

Michaelanne Nicole Demarco, Bachelor of Arts in Communication.

Villa Park

Sara Ann Evans, Bachelor of Science in Nutrition and Exercise Physiology.

COLORADO

Arvada

David Todd Herrick, Bachelor of Science in Psychology.

Parker

Todd Allen Madlener, Bachelor of Arts in Social Sciences.

DISTRICT OF COLUMBIA

Washington

Sital Trishangly Prasad, Bachelor of Science in Animal Sciences.

FLORIDA

Lutz

Jiajia Dong, Bachelor of Arts in Business Administration.

Ocoee

Isiah Dimitri Myers, Bachelor of Arts in Sociology.

Orange Park

Alicia Marie Gonzalez, Bachelor of Arts in Social Sciences.

Orlando

Darryl Monroe Jr, Bachelor of Arts in Sociology.

Royal Palm Beach

Kaitlyn Louise Jensen, Bachelor of Arts in Social Sciences.

Satellite Beach

Sarah Caitlin Walker, Bachelor of Science in Psychology.

GUAM

Tamuning

Sean Ji Hoon Kim, Bachelor of Arts in Criminal Justice.

HAWAII

Honolulu

Jena Yasue Saito, Bachelor of Science in Natural Resource Sciences.

Kaneohe

Reanne Lokelani Nakapaahu, Bachelor of Music.

Koloa

Erna G Agmata, Doctor of Pharmacy.

Mililani

Hannah Dawn Harada, Bachelor of Science in Psychology.

IOWA

Sioux City

Ryosuke Buffalochief, Bachelor of Science in Mathematics.

IDAHO

Boise

Amanda Rose Amore, Bachelor of Science in Animal Sciences, magna cum laude; Casey Jamesen Carte, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, magna cum laude; Christine Elizabeth Grissom, Bachelor of Science in Nursing, cum laude; Katie Ruth Hardin, Bachelor of Arts in Business Administration; Nicholas Bradley Mewes, Bachelor of Science in Computer Engineering; and Kayla Christine Storey, Bachelor of Science in Kinesiology, cum laude.

Coeur D’Alene

Chelsea Louise Martin, Bachelor of Science in Biochemistry; and Eliasib Apodaca, Bachelor of Science in Civil Engineering.

Fruitland

Vincent Emilio Loera Rhinehart, Bachelor of Arts in Music and Bachelor of Arts in Political Science.

Gooding

Alexx Jean Sliman, Bachelor of Science, cum laude.

Hayden

Donald John Osborne-Moss, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, magna cum laude.

Idaho Falls

Olivia Char Lottes, Bachelor of Science in Animal Sciences, magna cum laude.

Meridian

Trent C Rodgers, Bachelor of Arts in Criminal Justice.

Moscow

Daniel Jay Conner, Bachelor of Science in Economic Sciences; Heather Elise Morse, Bachelor of Arts in Foreign Languages and Cultures, summa cum laude; Richard Tyler Simmet, Bachelor of Science, summa cum laude; and Bernard Richard Hall, Bachelor of Science in Physics, cum laude.

Nampa

Ronni Rebecca Weekes, Bachelor of Science in Genetics and Cell Biology.

Post Falls

Alia Ibrahim Alrashoodi, Bachelor of Science in Psychology.

Spirit Lake

Mark Donald Henrickson, Bachelor of Science in Geology.

Twin Falls

Alexander William Watt, Bachelor of Arts in Communication, cum laude; and Sabrina Ann Wood, Bachelor of Arts in Communication.

ILLINOIS

Highland Park

Marina Ljuboja, Bachelor of Science in Mathematics.

INDIANA

Lebanon

Paul Steven Wenning, Bachelor of Arts in English.

MICHIGAN

Lansing

Krystian Lorraine Vincent, Bachelor of Arts in Social Sciences.

MINNISOTA

Rochester

Adriana Teagle, Bachelor of Science in Nursing, cum laude.

MISSOURI

Marshall

Lori Sue Wandell, Bachelor of Arts in Business Administration.

Springfield

William Stafford Massart, Bachelor of Arts in Social Sciences.

MONTANA

Columbia Falls

Alexandra Bartkoski, Bachelor of Science in Microbiology.

Corvallis

Roxann Sharleen Austin, Bachelor of Science in Integrated Plant Sciences, cum laude

East Helena

Amie Lynn Foster, Bachelor of Science in Nursing, magna cum laude

Libby

Tanya Rae Risley, Bachelor of Arts in Criminal Justice, cum laude

Missoula

Nicole Lynne Ingram, Bachelor of Arts in Apparel, Merchandising, and Textiles; Polson

Robert G Bruton, Bachelor of Science in Chemistry.

NORTH CAROLINA

Fayetteville

Karina Deeann Anglea, Bachelor of Arts in Humanities.

Jacksonville

Breanne Elizabeth Stillman, Bachelor of Arts in Business Administration, cum laude.

NEW JERSEY

Orange

Leonard D Hagg II, Bachelor of Science in Integrated Plant Sciences.

NEW MEXICO

Tijeras

Sean Patrick Durick, Bachelor of Science in Mechanical Engineering.

NEVADA

Elko

Rachel Ann Debray, Bachelor of Science in Kinesiology.

Henderson

Jennifer Mary Johnson, Bachelor of Arts in Hospitality Business Management.

Las Vegas

Dawn Marie Babb, Bachelor of Arts in Social Sciences; Mark Joseph Haller, Bachelor of Arts in History.

NEW YORK

Brooklyn

Lina Savanh Sien, Bachelor of Arts in Digital Technology and Culture.

Buffalo

Elias Rafael Martinez, Bachelor of Arts in Business Administration, magna cum laude.

Little Valley

Sierra Barrett, Bachelor of Science.

OREGON

Beaverton

Scott Mamoru Halladin, Bachelor of Arts in Business Administration.

Burns

Samantha Rae Hooker, Bachelor of Science in Kinesiology.

Gladstone

Robin Nicole Shrout, Bachelor of Science in Nursing, summa cum laude.

Medford

Stephen Michael Raney, Bachelor of Arts in Business Administration.

Milton-Freewater

Ryan Matthew Rea, Bachelor of Science in Economic Sciences.

Milwaukie

Lucy Patricia Sweet, Bachelor of Science in Nursing, magna cum laude.

Portland

Anne Shannon Holten, Bachelor of Arts in Communication; Jason Lewis, Bachelor of Science; Brendan Michael Portschy, Bachelor of Arts in Social Sciences; Erika Ann Vossbeck, Bachelor of Science in Earth and Environmental Science; and Marie Wagner, Bachelor of Arts in Social Sciences.

Salem

Shayla Rose Boyle, Bachelor of Arts in Education, magna cum laude; Katelyn Christine Smith, Bachelor of Arts in Human Development, cum laude; Tyler Albert Stirtz, Bachelor of Science in Kinesiology; and Karen Louise Zaro, Bachelor of Science in Nursing.

Umatilla

Angelica Marie Cole, Bachelor of Science in Nursing, magna cum laude.

West Linn

Kyle Jacob Finch, Bachelor of Science in Computer Engineering.

Jesse Brent Naylor, Bachelor of Science in Agricultural and Food Systems. magna cum laude.

TENNESSEE

Collierville

Jenae Leann Wilczynski, Bachelor of Arts in Communication.

Murfreesboro

Thomas Patrick Ryan, Bachelor of Science in Nursing.

TEXAS

Abilene

Rory Patrick Sage, Bachelor of Arts in History, cum laude.

Austin

Jessica Nicole Klein, Bachelor of Arts in Business Administration; and Gilberto Parra Jr, Bachelor of Arts in Sport Management.

Frisco

Brandon Christopher Coake, Bachelor of Science in Agricultural and Food Systems.

UTAH

Herriman

Jamie Lee Matthews, Bachelor of Arts in Humanities, cum laude.

VIRGINIA

Blacksburg

Zheng Li, Bachelor of Science in Chemical Engineering.

Virginia Beach

Stephanie Cathleen Brenner, Bachelor of Arts in Social Sciences.

WISCONSIN

Madison

Haley Elizabeth Snodgrass, Bachelor of Science in Nursing, cum laude.

Sherwood

Amber Lynn Deprez, Bachelor of Science.