PULLMAN, Wash. — The following students have earned undergraduate degrees from Washington State University following the fall 2003 semester.

The students are listed by their hometowns.

ALBION: Kathleen Anne Koppa, B.S. in Veterinary Science; Timothy John Riebe, B.S. in Soils; Jonquil Ronan Rood, B.S. in Agriculture; and Elisa Hall Trullinger, Doctor of Veterinary Medicine MAGNA CUM LAUDE.

BENTON CITY: Timothy Roy Collins, B.S. in Electrical Engineering, and Adam Todd McCullugh, B.S. in Natural Resource Sciences.

BURBANK: Sheena Lorraine Kanyid, B.A. in Business Administration, and Ryan Michael Maiden, B.S. in Agriculture.

CASHMERE: Jack Stuart Crowe B.A. in Social Sciences; Christopher Robin Kvamme, B.S. in Kinesiology; and Travis Wade Schoenwald, B.S. in Horticulture.

CHATTAROY: James Patrick Benedict, B.S. in Mechanical Engineering.

CHENEY: Rodney Vince Carpenter, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Nicole Lee Fittje, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Brooke Elizabeth Jordan, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Michelle LeAnne Oglesbee, B.A. in Communication; Aimee Rose Oswald, B.S. in Nursing CUM LAUDE; and Jennifer Lynn Zaremba, B.S. in Nursing.

CLARKSTON: Alannah McCabe Bailey, B.S. in Civil Engineering; David James Severance, B.A. in Music MAGNA CUM LAUDE; and Jared A. Teel, B.A. in Social Sciences.

COLFAX: Brianna Kaye Mitchell, B.A. in English: Katherine Susan Nies, B.S. in Neuroscience SUMMA CUM LAUDE: Michael Paul Trump, B.S. in Chemical Engineering; and Nichole Hart Zuger, B.A. in English.

COLVILLE: Jon Robert Estep, B.S. in Computer Science; James Alan Greco, B.A. in Criminal Justice; Jaclyn Renee Johnson, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Kent Mitchell Perkins, B.S. in Mechanical Engineering CUM LAUDE; and Shelley Margaret Snyder, B.A. in Social Sciences.

CONNELL: Kyle Hunter Finkbeiner, B.A. in Business Administration SUMMA CUM LAUDE.

COULEE CITY: Tracie Louise Geer, B.A. in Human Development CUM LAUDE.

DAVENPORT: Jacob Michael Hodge, B.S. in Natural Resource Sciences

DAYTON: Megan Stobie Brown, B.S. in Nursing; Desirae Diane Robins, B.S. in Biology; and David Wade Wilkinson, B.S. in Natural Resource Sciences.

DEER PARK: Ashley Grant Day, B.A. in Political Science; and Chelsea Dawn Livingston, B.S. in Nursing.

EAST WENATCHEE: Katie Rhiannon Brooks, B.A. in Education; Brandi Mic DeChenne-Darnell, B.A. in Social Sciences CUM LAUDE; Megan LeeAnn DeKraai, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE; Cory William Feil, B.A. in Business Administration; Maria Merse Gonzalez, B.A. in Education and B.A. in Foreign Languages and Literatures MAGNA CUM LAUDE; Lucas Howard, B.A. in Business Administration CUM LAUDE; Brett Johnson, B.A. in Human Development; Gregory Isaac Maloney, B.A. in Sports Management; Molly Ann McCarl, B.A. in Communication; Joel Arthur Mickelson, B.A. in Business Administration; Christopher Sean Murphy, B.S. in Animal Sciences; Todd J. Skylstad, B.S. in Horticulture; Stephanie Jolene Tastad, B.S. in Biological Systems Engineering; Shelby Ann Thomas-Irish, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE.

ELLENSBURG: Katie Brooke Kern, B.A. in Hospitality Business Management and Stephanie Lynne Ponchene, B.A. in English.

EPHRATA: Doug Steven Bair, B.S. in Mechanical Engineering, and Michele Ann Hansen, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE

FAIRCHILD AFB: Carolyn Ann Lenzie, B.A. in Social Sciences CUM LAUDE; and Allen Frederick Widman, B.S. in Agricultural Economics.

FAIRFIELD: Joni M. Hay, B.S. in Food Science and Human Development.

GRANDVIEW: Rebecca Louise Fortun Mejia, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE; Oscar Schneegans, B.S. in Mechanical Engineering; Narlly Julieta Solano, B.A. in Education; Miranda Dawn Sowers, B.S. in Psychology SUMMA CUM LAUDE; and Amy Lee Storms, B.A. in Education SUMMA CUM LAUDE.

GREENACRES: John Thomas Wall, B.A. in Sports Management.

HARRINGTON: Courtney Shawnay Wilcox, B.A. in Education CUM LAUDE.

HARTLINE: Karin Ann Whitaker, B.A. in Social Sciences.

INCHELIUM: Tiffany Skye Christianson, B.S. in Nursing.

KENNEWICK: Kelly Christine Byrne, B.A. in Social Sciences SUMMA CUM LAUDE; Erin Michelle Clark, B.A. in Humanities; Karrlee Theresa Clements, B.A. in Humanities; Jahmal Anthony Corner, B.A. in Communication; Matthew Charles DeGooyer, B.S. in Civil Engineering CUM LAUDE; Kathryn Draper, B.A. in Anthropology; Adam Russell Durst, B.A. in Computer Science; Kelly Laura Hynes Foster, B.A. in Business Administration; Tammy J. Fraga, B.A. in Social Sciences; Al Norris Genatone, B.S. in Agriculture Business;

Kristin M. Genatone, B.A. in Apparel, Merchandising and Textiles; Sarah Jean Hoyt, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; David Alan Husted, B.A. in Business Administration; Justin Brian Johnson, B.A. in Hospitality Business Management; Tracey Lynn Jones, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE; Ryan James Kelley, B.A. in Business Administration; Brenda J. Koole-Sligar, B.A. in Education SUMMA CUM LAUDE; Matthew Richard Landstrom, B.S. in Chemical Engineering; Teri Michelle Liebe, Bachelor of Music CUM LAUDE; Eric J. Longan, B.A. in Education SUMMA CUM LAUDE; Dionna Ann Marks, B.A. in Social Sciences; George Terrance McDonald, B.S. in Bachelor of Science MAGNA CUM LAUDE; Douglas Byron Meinecke, B.S. in Bachelor of Science; Paula Anne Miller, B.A. in Business Administration; Jedediah Wells Morris, B.A. in Humanities; Robert Thomas Nelson, B.S. in Genetics and Cell Biology; Rae Ann Olsen, B.A. in Socal Sciences CUM LAUDE; Shane David Olson, B.A. in Social Sciences; Traci M. Parrish, B.A. in Business Administration SUMMA CUM LAUDE; Shana Lee Peterson, B.A. in Education SUMMA CUM LAUDE; Rebekah Lynn Reil, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Jacqueline Nicole Riess, B.A. in Business Administration; Nicholas J. Rundhaug, B.A. in Business Administration; Andrew E. Schoonover, B.A. in Social Studies; Cindy Ann Scott, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; David Christopher Search, B.S. in Computer Science; Tiffany Marie Senter, B.S. in Psychology; Darrell Brian Severance, B.A. in Business Administration SUMMA CUM LAUDE; Rachel Elaine Severns, B.S. in Biology; Stacey Lynn Shaw, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE; Jessica Lyn Kathleen Small, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE; Kevin Brian Smith, B.S. in Civil Engineering; Crystal Larel Swanson, B.A. in Human Development; Amy Christine Tams, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Denine Rae Trump, B.S. in Agriculture CUM LAUDE; Jennifer Marie Voyles, B.A. in Business Administration; and David Earl Woods, B.A. in Business Administration.

LACROSSE: Cynthia Wigen, B.A. in Humanities.

 

LEAVENWORTH: Michelle Jeannette Allen, B.A. in History, and Joshua Michael Nix, B.S. in Natural Resource Sciences.

LIBERTY LAKE: Chad A. Erickson, B.A. in Business Administration; Rebecca J. Greiner, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Amber Leigh Thompson, B.A. in Interior Design; and Kimberly Jean Wells, B.S. in Nursing.

MABTON: Laura Bea Harris, B.A. in Education.

MATTAWA: Lisa Kay Hyndman, B.A. in Hospitality Business Management

MEAD: Michelle Ione Brittain, B.S. in Nursing; Michael Erwin Derkey, B.S. in Mechanical Engineering CUM LAUDE; and Sara Patricia Lynberg, B.S. in Nursing.

MEDICAL LAKE: Audrey Gail Mauro, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; and Andrew Thomas Williams, B.S. in Agricultural Economics CUM LAUDE.

MESA: Icyle Miffen Danz, B.A. in Business Administration.

METHOW: Melissa Ann Nieuwenhuis, B.S. in Agriculture Business MAGNA CUM LAUDE.

MOSES LAKE: Jason Keith Anderson, B.S. in Civil Engineering; Cheryl Lee Gantenbein, B.A. in Social Sciences CUM LAUDE; Jonathan Joseph Gies, B.A. in Business Administration; Rebecca Trevino Montemayor, B.A. in Social Sciences; Patricia Mae Neys, B.A. in Hospitality Business Management; James Trygve O’Donnell, B.A. in Social Sciences; Bradley George Owensby, B.S. in Food Science and Human Development; Celeste Clara Sharp, B.S. in Zoology CUM LAUDE; and Ryan Michael Shinn, B.A. in Business Administration.

NACHES: Heather Ann Michel, B.A. in Apparel, Merchandising and Textiles.

NEWMAN LAKE: Brooke Danielle Haskell, B.A. in Communication.

NINE MLE FALLS: Billie Joylyn Scott, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE.

OKANOGAN: Melanie Rose Chamberlin, B.A. in Education, and Drew Perry Wilson, B.A. in Social Sciences.

 

OMAK: Geoffrey Albert Pearson, B.S. in Biology.

OROVILLE: Michael Scott Thompson, B.S. in Agriculture Business.

OTHELLO: Janelle C. Braunwart, B.A. in Foreign Languages and Literatures MAGNA CUM LAUDE; Janelle C. Braunwart, B.A. in Sociology MAGNA CUM LAUDE; Blake David Klingeman, B.A. in Business Administration; and Travis Sander Kwak, B.A. in Criminal Justice.

OTIS ORCHARDS: Jennifer Jane Stirn, B.A. in Business Administration.

PALOUSE: Steven Carl Hanson, B.A. in Business Administration, and Kara Dawn McClanahan B.S. in Zoology MAGNA CUM LAUDE.

PASCO: Chad Alyn Bodnar, B.A. in Humanities; Timothy Guy Bolson, B.A. in History; Barry Dean Carpenter, B.A. in Computer Science; Christine E. Forrester, B.A. in Business Administration; Jessica Lee Gamache, B.A. in Business Administration and B.S. in Psychology; Mayra Elia Garza, B.A. in Business Administration; Jennifer Lynn Holzer, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Donnabelle Vickery Labonte, B.A. in Education CUM LAUDE; Christopher Hal Lennox, B.A. in Hospitality Business Management; April Maureen McLaughlin, B.A. in Business Administration CUM LAUDE; William David Shearer, B.A. in Social Sciences, and Kristina Cherie Tucker, B.A. in Education CUM LAUDE.

POMEROY: Jessica Amy Gardner, B.A. in Communication, and Joshua Marcus Pederson, B.S. in Computer Science.

 

PRESCOTT: Scott Allen Ford, B.S. in Kinesiology.

PROSSER: David Allen Dorsett, B.A. in Humanities; Kristin Page Herion, B.A. in Business Administration; Dustin Heath Lambert, B.A. in Business Administration; Ann Trella Moser, B.S. in Environmental Science; Tiffany Kay Quaresma, B.A. in Communication MAGNA CUM LAUDE; and Sarah Ann Schmitt, B.A. in Education; and Alissa Kai Alford Wolbach, B.S. in Biology.

PULLMAN: Melissa Christine Baker, B.A. in Communication; Cheryl Louise D Blankenship B.A. in Women’s Studies; Joseph James Buchmann B.S. in Natural Resource Sciences; Patricia E. Cain B.S. in Computer Science; Karlene Carlson B.S. in Nursing; Gattuoy Diang B.A. in Political Science; Stephen David Gravrock B.S. in Computer Science; Toby Reid Greer B.A. in Humanities; Derek Jason Harland B.S. in Mechanical Engineering; Scott Wayne Harland B.S. in Mechanical Engineering; Joel Donald Harper B.S. in Psychology; Kimberly McGee Heroff B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Monica Hulubei B.A. in Education CUM LAUDE; Ryan Rafik Itani B.S. in Civil Engineering; Stephen Bruce Jeffers B.S. in Bachelor of Science; Lionel Christopher Jenkins B.S. in Biology; John Michael Lincoln B.S. in Electrical Engineering; Melissa Renea Maillard B.S. in Psychology; Kristin Lynn Burri McDonald B.A. in Business Administration; Jeffery Scott McDougle B.S. in Computer Engineering; Jennifer Lynn McKinzie B.S. in Nursing; Benjamin Frank Mount B.S. in Mechanical Engineering CUM LAUDE; Soheila Mousavi-Hesary B.A. in Human Development; Tracey Louise Odom B.S. in Zoology; Lee Edward Palmer B.S. in Veterinary Science SUMMA CUM LAUDE; Charles Norman Pasquier B.A. in Communication; Nick John Paulson B.S. in Zoology CUM LAUDE; Lenka Stulik Perkins B.A. in Business Administration MAGNA CUM LAUDE; Rojana Phuangsombat B.S. in Civil Engineering; Nicholas Andrew Poch B.A. in History and B.A. in English; Ryan Anthony Ressa B.A. in Social Sciences; Angela Marie Reugh B.A. in Business Administration; Sonny V. Reyes B.A. in Sociology; Se Wook Rim B.A. in Computer Science; Janette Marie Rodgers B.A. in Business Administration; Amy Kathleen Sain B.A. in Anthropology CUM LAUDE; Amy Marie Simpson B.S. in Biological Systems Engineering; Clair Ann Margaret St. B.A. in Women’s Studies; Carina R. Stillman B.A. in English SUMMA CUM LAUDE; Michael Alan Wayne B.S. in Computer Science; Sheri Lynn Whitfield B.S. in Biology; Chi-Ming Joseph Yang B.S. in Computer Science; Justin Gary Zemlicka B.A. in Criminal Justice and Wei Zhang B.A. in Business Administration.

Others graduating from WSU include the following: Nien-tzu Liu, B.A. in Business Administration; Carlos O. Ruiz, B.A. in Business Administration; Gur Sheps, B.A. in Hospitality Business Management; Viviana Herrera, B.A. in Business Administration MAGNA CUM LAUDE; Judy Wangui Wanyoike, B.A. in Communication; Huan-Wei Tseng, B.A. in Business Administration; Lui Lui Suen, B.S. in Electrical Engineering; Oren Golasa, B.A. in Hospitality Business Management; Remi Hjellvoll, B.A. in Hospitality Business Management; Matthias StiegLer, B.A. in Hospitality Business Management; Chih-Li Wang, B.A. in Business Administration; Simone Back, B.A. in Hospitality Business Management; Sebastian Martin Wagner, B.A. in Hospitality Business Management CUM LAUDE; Wen-Lung Wang, B.A. in Business Administration; Young Sam Choi, B.S. in Computer Science; Mark F. Hernandez, B.A. in Business Administration; Tomohiro Ishikawa, B.A. in Business Administration; Hiroko Yamada, B.A. in Anthropology MAGNA CUM LAUDE; Chiu Wan Johnny Cheng, B.A. in Business Administration; Piero Adan Vojvodic-Perez, B.A. in Business Administration; Taku Yanohara, B.S. in Zoology; Yoko Chino, B.A. in Interior Design; Mariko Nagata, B.A. in Business Administration; Sae Won Kim, B.A. in Business Administration; Shi Kwan Minos Ng, B.A. in Business Administration; Aaron Covel Sanders Miller, B.A. in Education; Azzam S. Al-Shuaibi, B.S. in Food Science and Human Development; Carlos Luis Araya B.S. Biotechnology and B.S. in Genetics and Cell Biology SUMMA CUM LAUDE; Chi Yung Chan, B.A. in Business Administration; Chinyi Chang, B.A. in Business Administration; Chu Cheuk, B.A. in Business Administration; Jin-Cherng Fan B.A. in Economics; Borhan Mohammad Hosseini, B.S. in Computer Science MAGNA CUM LAUDE; Chang-Hsiang Huang, B.A. in Business Administration; Wing Shan Lai B.A. in Business Administration; Jaewon Lee B.A. in Business Administration; Noriko Nishino B.S. in Zoology MAGNA CUM LAUDE; and Yasuaki Shigemitsu, B.A. in Business Administration CUM LAUDE.

Other students earning a B.A. in Hospitality Business Management in Switzerland are the following: Ming Chi Lin, Guofeng Luo, Min Shi, Anne Sorflakne, Patrizia Christina Suttner, Helene Tichawa, Tove Marie Kathe Widlund, Emiliana Widyastuti, Maximilian Becker, Sharon Marina de Weert, Gabriel Gazzoli, Trude Michelle Gulbrandsoy (CUM LAUDE), Julia Lina Puck Kallfelt, Jui Hung Kao, Ullrich Kastner (SUMMA CUM LAUDE) and Stephan K.A. Hein.

PRESCOTT: Scott Allen Ford, B.S. in Kinesiology.

 

PROSSER: David Allen Dorsett, B.A. in Humanities; Kristin Page Herion, B.A. in Business Administration; Dustin Heath Lambert, B.A. in Business Administration; Ann Trella Moser, B.S. in Environmental Science; Tiffany Kay Quaresma, B.A. in Communication MAGNA CUM LAUDE; and Sarah Ann Schmitt, B.A. in Education; and Alissa Kai Alford Wolbach, B.S. in Biology.

QUINCY: Walter Michael Brisbon, B.S. in Psychology; Jens David Lee, B.A. in Sports Management; and Steven Eric Rosario, B.A. in Sports Management.

REARDAN: Marci Kate Schwartz, B.A. in Education CUM LAUDE.

REPUBLIC: Susan Gage Hageman, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE, and Naomi Jo Keilwitz B.S. in Horticulture.

RICHLAND Stephanie Kim Allen, B.A. in Social Sciences; Lori Diane Layne Avery, B.A. in Business Administration; Nimerdeep Kaur Bajwa, B.A. in Business Administration; Vicky Kaur Bajwa, B.S. in Electrical Engineering; Mary E. Bauer, B.A. in Social Sciences; Larry Joseph Jr. Becker, B.S. in Environmental Science; Trevor Avishek Biswas, B.A. in Business Administration; Kimberly Lorelle Blake, B.A. in Political Science SUMMA CUM LAUDE; Erin Ilene Brown, B.A. in Education CUM LAUDE; Harold Everett Carlson III, B.A. in Business Administration; Peggy Maria Cuneo, B.A. in Computer Science MAGNA CUM LAUDE; Ira Morya Davis, B.A. in Communication; Katherine P. Feliciano, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Julie Evelyn Ferguson, B.A. in Socal Sciences; Raymond Arthur Fleshman III, B.A. in Business Administration; Karen Jean Hedengren, B.A. in Education SUMMA CUM LAUDE; Ashley Lyn Widdison Hedrick, B.A. in Human Development; Heather Elizabeth Holben, B.S. in Psychology MAGNA CUM LAUDE; Glenna Colleen Kelly, B.A. in Social Sciences; Carolyn Ann Knutson, B.A. in Social Sciences MAGNA CUM LAUDE; Terry Kay Long B.A. in Social Sciences CUM LAUDE; Zvjezdana Milinkov, B.A. in Social Sciences; Brian David Rector, B.A. in Business Administration; Susan D. Ricciardi, B.A. in Business Administration CUM LAUDE; Patrick John Sand, B.A. in Social Sciences; Samuel Roos Sims, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Clayton Richard Skaggs, B.A. in English; Angela Noreen Smith, B.A. in Social Sciences MAGNA CUM LAUDE; Kyle Thomas Steen, B.S. in Nursing; Michael Andrew Swailes, B.S. in Computer Science; Juli Kaye Thiel, B.A. in Business Administration; Heather Dora Van Noord, B.A. in Social Sciences CUM LAUDE; Adriane Irene Zinn, B.A. in Education MAGNA CUM LAUDE; and Brian William True, B.S. in Materials Science and Engineering.

ROSALIA: Marc Douglas Howard, B.A. in History CUM LAUDE.

SELAH: Dennis Gonzales Gatchalian, B.S. in Civil Engineering; Laura Anne Herron, B.S. in Nursing; Amanda Marie Sears, B.A. in Social Sciences; Tiffany Lee Switzer, B.S. in Computer Engineering CUM LAUDE; and Jeremy Todd Vander Vegt, B.S. in Business.

SPOKANE: Robin Michelle Agostinelli, B.A. in Business Administration; Janette Marie Anderson, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Cory Jacob Beck, B.A. in Business Administration MAGNA CUM LAUDE; Keith Joel Bolster, B.S. in Computer Engineering; Shannon Lea Brown, B.S. in Nursing; Casey B. Carlson, B.A. in Education; Jeremy Duane Carman, B.S. in Biology; Heather Christin Castonguay, B.S. in Civil Engineering; Erica Lynn Chasse, B.A. in Business Administration; Chelsea Doreen Childers, B.A. in Business Administration CUM LAUDE; Brandon Phillip Dean, B.A. in Hospitality Business Management; Briana Lee Driscoll, B.S. in Mathematics CUM LAUDE; Theresa Anne Donovan, B.A. in Criminal Justice; Jenny Tuyet Duong, B.S. in Nursing; Elizabeth Lynn Ewing, B.A. in Women’s Studies; Michael S. Fladland, B.S. in Nursing; Amber Louise Gott, B.S. in Nursing; Lisa Nicole Harrison, B.S. in Biochemistry MAGNA CUM LAUDE; Celeste Ann Hearn, B.S. in Electrical Engineering; Hui-Ju Hsu, B.S. in Speech and Hearing Sciences; Hilary Anne Hunter, B.S. in Nursing; Aryn Marie Jayne, Bachelor of Music; Devin Nicole Jeffery, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Kristie M. Jensen, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Cassandra Lee Johnson, B.A. in Interior Design CUM LAUDE; Nathaniel A. Knight, B.S. in Nursing; Richard Lee Koller, B.A. in Business Administration; Laurie Ann Kynaston, B.A. in Social Sciences; Jesse David Larson, B.S. in Civil Engineering; James Rhett Lashbrook, B.A. in History; Shawnie Marie Lewey, B.S. in Nursing; Katrina Ann Madsen, B.A. in Education; Eric William Meyer, B.S. in Mechanical Engineering CUM LAUDE; Chad Michael Meyer, B.S. in Computer Engineering; Stephanie Michelle Meyer, B.A. in Fine Arts SUMMA CUM LAUDE; Aleksandr V. Mikhailenko, B.S. in Nursing; Christopher Todd Miller, B.A. in Humanities; Rachelle Lynn Mogan, B.S. in Nursing; Kirsten Shafer McNeil B.S. in Mechanical Engineering CUM LAUDE; Carol Jean Pinkerton-Ewens, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Abigail Lynn Prenger, B.A. in Criminal Justice; Malea Breeanne Schumacher, B.S. in Mathematics MAGNA CUM LAUDE; Kellie Ann Schwartz, B.S. in Zoology; Kallie Melinda Sperline, B.A. in Communication; Sarah Marie Sprow, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Seth Isaac Stoner, B.A. in Business Administration; Marc Cameron Swanson, B.A. in Hospitality Business Management; Lisa R. Ulrich, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Teresa R. Van Camp, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Matthew Grant Walter, B.A. in Criminal Justice; Cassandra Maryanna Wanke, B.A. in Foreign Languages MAGNA CUM LAUDE; Kari Johanne Wessel, B.S. in Nursing; John Lionel Whichelow III, B.A. in Business Administration; Timothy John Wiess, B.S. in Civil Engineering; Jason Stuart Wisor, B.A. in Social Studies; and Angie Renae Woolf, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE.

SPOKANE VALLEY: Kerry Ann Eiss, B.S. in Nursing, and Bonnie Jean Ingalls, B.A. in Social Sciences.

SUNNYSIDE: Jeffrey Alan Eubanks, B.A. in Economics, and Terianne Hitchcox Lain, B.A. in Social Sciences.

 

TEKOA: Keith Alan Patrick, B.S. in Crop Science.

TIETON: Jessalynn Rae Harris, B.S. in Nursing.

TONASKET: Susan Jane Coates, B.A. in Social Sciences, and John Micheal McMillan, B.S. in Civil Engineering.

TOPPENISH: John Martin Kerr, B.S. in Bachelor of Science, and Julianita Diana Payne, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE.

TOUCHET: Michael Hall Adams, B.S. in Civil Engineering.

TWISP: Blake Douglas Stokes, B.S. in Natural Resource Sciences.

UNIONTOWN: Scott G. Becker, B.S. in Civil Engineering, and Kristen Erin Rekow, B.A. in Education.

UNIVERSITY PLACE: Scott Aaron Braithwaite, B.S. in Computer Science; Pagia Marjel Keys, B.A. in Education; Christian Alfred Lentz, B.S. in Psychology; Jacob Alexander Stephen, B.A. in Humanities; Shannon Michelle Thomson, B.A. in Business Administration; and William Cully Woods, B.S. in Environmental Science.

VALLEYFORD: Hillary Kate Adams, B.A. in Sociology.

VERADALE: Robert Gordon Fricke, B.A. in Education; Wayne Michael Good, B.A. in Sociology; Byron Roy Kachman, B.S. in Nursing; Jennifer Suzanne Lessiak, B.S. in Biology; Zachary Louis Panther, B.A. in Business Administration; Carly Michelle Richardson, B.A. in Communication; Dawn Marie Stangland, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; and Kenneth Mike Tews, Doctor of Pharmacy

WAITSBURG Wendy Marie Jones, B.A. in Education, and Amanda Soleil McKinley, B.S. in Crop Science MAGNA CUM LAUDE.

WALLA WALLA: Sarah Marie Bluhm, B.S. in Mathematics; John David Jr. Buttice, B.S. in Nursing; Michael Frigyes Carter, B.S. in Nursing; Heather Marie Chandler, B.A. in Education; Linda D. Garcia, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Erin McFarland Graybill, B.A. in Communication MAGNA CUM LAUDE; Gricelda Abad Justice, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Shane T. McCauley, B.A. in Business Administration; Lori A. Schmerer, B.A. in Business Administration CUM LAUDE; Shonna Lee Stewart, B.A. in Social Sciences; Andrew Calvin Thome, B.A. in Business Administration; Janna Marie White, B.A. in Human Development; and Kelly Dawn Williams, B.S. in Veterinary Science CUM LAUDE.

WAPATO: Andrew Garret Johnston, B.A. in Humanities.

WARDEN: Kevin Michael Craig, B.A. in English.

WENATCHEE: Jennifer Lynn Anderson, B.A. in Business Administration; Maureen Ann Carr, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Ryan Kenneth Dowell, B.A. in Business Administration; Heather Lynn Jones Horner, B.A. in Social Sciences; Jodee Marie Huber, B.A. in Apparel, Merchandising and Textiles MAGNA CUM LAUDE; Jaime Renee Jones, B.S. in Genetics and Cell Biology; Jamie Lee Lewellyn, B.A. in Social Sciences; and Ruth Margaret Mollet, B.S. in Nursing.

WEST RICHLAND: Jason Cordell Cronk B.S. in Computer Science; Danielle L. Deichman, B.A. in Business Administration MAGNA CUM LAUDE; Traci Lynn Keve, B.S. in Nursing; Anne E. Ouderkirk, B.A. in Social Sciences; Charlotte Lee Parker, B.A. in Social Sciences CUM LAUDE; Keri Jeanne Quinn, B.A. in Education; Angela Sue White, B.A. in Hospitality Business Management; and Josh Michael Wintczak, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE.

YAKIMA: Glenda Jean Abercrombie, B.S. in Nursing SUMMA CUM LAUDE; Autumn Renee Bernier, B.A. in Social Sciences MAGNA CUM LAUDE; Carrie Kristine Bougher, B.S. in Nursing; Jennifer Marie Callaham, B.S. in Nursing; Brandon Mark Cleary, B.A. in Business Administration; Joshua John Dunham, Bachelor of Music; Sheryl Irene Embree, B.S. in Zoology; Amanda Kathleen Fahsholtz, B.A. in Communication; Molly Susanne Haider, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Janine Louise Hutchinson, B.S. in Nursing; Andrew Ryan Martinkus, B.A. in Social Sciences; Jason William Lowry, B.A. in Communication; Natalie Michelle McCarthy, B.S. in Psychology; Gabriel Scott McKean, B.S. in Physics; Miguel Diego Mendoza, B.A. in Social Sciences; Rose Tolentino Oswalt, B.S. in Nursing MAGNA CUM LAUDE; Rauna L. Ruhser, B.S. in Speech and Hearing Sciences; Adam Wayne Sealock, B.S. in Zoology; Leila Victoria Starwich, B.A. in Human Development; Kathi Cyndra Carlse Stecker, B.A. in Social Sciences; Crystal Desiree Towne, B.S. in Nursing CUM LAUDE; Angela Louise Updyke, B.A. in Human Development; and Kendra G.L. Wishert, B.S. in Nursing.

 

ZILLAH: Erika Elaine Bower, B.A. in Education SUMMA CUM LAUDE; Derek Jason Tweedy, B.A. in Sociology; and Summer Lynn Schneider, B.A. in Communication.